oficiální stránky internetového rádia zaměřeného výhradně na neprofesionální hudební scénu

Svaz nezávislých autorů je na světě

21. února 2006 v 20:05 |  AKTUALITY
Zhruba před třemi dny se ke mě dostala informace o vzniku Svazu nezávislých autorů (dále jen "SNA"), který má být alternativou OSA a má sdružovat autory a interprety, kteří nechtějí být zastupováni OSA a Intergramem, jakož i dalšími oficiálními hromadnými správci autorských práv. SNA je dobrovolné neziskové sdružení autorů hudebních děl a jiných nositelů autorských práv poskytujících svá díla k veřejné produkci bez nároku na autorský honorář plynoucí z této veřejné produkce. Chce sjednotit autory, kteří nemají zájem, aby za ně OSA vybírala peníze, ze kterých oni sami stejně neuvidí ani korunu. Chce ulehčit organizátorům veřejných hudebních produkcí, kde vystupují autoři, které OSA nezastupuje. Nechce, aby byla hudba pouze prodejní komoditou či tovarem. Svaz je otevřen všem umělcům, nejen hudebníkům. SNA by se rád stal platformou schopnou ovlivňovat systém ochrany autorských práv, korigovat postupy správců hromadných práv a nabídnout pomoc a konzultace umělcům bez zájmu o výše uvedené organizace. A jaké jsou cíle svazu podle jejich vlastního vyjádření?

- bezplatné poradenství pořadatelům veřejných hudebních produkcí (koncertů, parties)
- podpora nezávislé kultury (mimo jiné provozováním internetového radia výhradně s hudbou autorů sdružených v SNA a pořádáním hudebních a jiných kulturních akcí)
- zrušení povinného ohlašování veřejných produkcí (především v případě produkcí, kde není prezentována tvorba žádného z autorů, které kolektivní správce práv - OSA, zastupuje) buď v rámci stávající zákonné úpravy nebo změnou autorského zákona (především zrušením §100, odst.6))

Zdá se to málo? Každý, byť sebemenší krok, který ovlivní některá zákonná ustanovení a pozici současných hromadných správců je krokem ku prospěchu věci. Nejde o upírání práv a nároků na finance autorům a výkonným umělcům, jde o zamezení dvojích plateb za autorská práva, jde o korigování vztahu právě mezi umělci, promotéry a autory, kteří vidí cestu jinde a s OSA a Intergram nechtějí mít nic společného. Dnes bohužel musí, ať chtějí nebo ne. Možná, že se dnes malý SNA stane důstojným hráčem na poli ochrany autorských práv v ČR. Jistě se najde dostatek těch, kteří vítají alternativní řešení a neradi se podřizují mnohdy nesmyslnému diktátu současného autorského zákona, resp. vykonavatelů jeho dikcí. Pokud vás myšlenka SNA zaujala, podrobné informace najdete na webových stránkách svazu www.svazautoru.org
TOPlist
NAVRCHOLU.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama